Obsah -

Kuchyňský ostrov: praktický a estetický doplněk do moderní kuchyně

brw_line_tafla_mdf_141_dub_czesany_02 Stále populárnější v otevřených dispozicích u moderních kuchyňských linek na míru jsou právě kuchyňské ostrovy. Základní předpoklad je velmi dobře znám – je tvořen pro velké prostory.

Základní otázky před volbou ostrova

Při navrhování moderních kuchyňských linek na míru se stal kuchyňský ostrov velmi oblíbeným. Změna je život a dnešním trendem jsou otevřené prostory. Kuchyně se spojuje do jednoho velkého celku spolu s jídelnou a obývacím pokojem, ovšem ne v každém interiéru je toto možné. Ve velkých a prostorných místnostech máme lepší kontakt s rodinou a přáteli, kteří přijdou na návštěvu, a připravujeme pro ně pokrmy.  Právě kuchyňský ostrov je přirozená hranice mezi kuchyní a jiným prostorem, ať už jídelnou či obývacím pokojem. Ostrov většinou představuje jednoduchý tvar – kostka nebo kvádr, který materiálově navazuje na kuchyňskou linku.

Je dostatek místa na kuchyňský ostrov?

Pokud se rozhodujete pro moderní kuchyňskou linku do menšího prostoru, je rozhodně lepší kompaktní kuchyně a velikost kuchyňského ostrova je dobré zvážit. Příliš velký ostrov může omezit pohyb v kuchyni, naopak velmi malý ostrov nemusí splňovat všechny požadavky zákazníka.

Jaká je hlavní funkce ostrůvku?

Vybrat se dá ze tří variant – mycí centrum, varné centrum či centrum pro přípravu pokrmů. Ovšem nejčastěji je ostrov využíván pro vaření, tedy varné centrum. Příprava pokrmů zabere asi nejvíce času při vaření, díky ostrovu se tak kuchař stává součástí dění. Do opravdu velkých prostorů jdou zkombinovat i všechny tři varianty.

Může být součást ostrova i sezení?

Ano, velice praktické je prodloužení pracovní desky, které může sloužit také k rychlému sezení například u snídaně. Lze k němu připojit i jídelní stůl, kdy může být přímým pokračováním ostrova.

Souhra povrchů

Moderní kuchyňské linky jsou důkazem toho, že ani kombinace několika dřevěných dekorů nemusí být v případě kuchyňského ostrova či kuchyně problém. Je důležité ale dbát na jejich sladění, aby jednotlivé povrchy byly sehrané a nevznikla disharmonie. Velkým trendem pro moderní kuchyně jsou výrazná závěsná svítidla umístěná nad kuchyňským ostrovem.
Obsah -